AP1501-12K5L-13 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 130
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 773
Texas Instruments
In Stock: 583
In Stock: 0
onsemi
In Stock: 790
In Stock: 273
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 3A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
AP1501-12K5L-13
DigiKey Part Number
AP1501-12K5LDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1501-12K5L-13
Description
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AP1501-12K5L-13 Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
150kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4.5V