AL5809-120P1-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
LED Driver IC 1 Output Linear Dimming 120mA PowerDI™ 123
AL5809-120P1-7
DigiKey Part Number
AL5809-120P1-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AL5809-120P1-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
AL5809-120P1-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AL5809-120P1-7
Description
IC LED DRVR LIN PWM 120MA PDI123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output
60V
Manufacturer
Current - Output / Channel
120mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Signage
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Type
Linear
Mounting Type
Surface Mount
Internal Switch(s)
Yes
Package / Case
POWERDI®123
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
PowerDI™ 123
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Base Product Number
Voltage - Supply (Max)
60V