3.0SMCJ58A-13
DigiKey Part Number
3.0SMCJ58ADITR-ND - Tape & Reel (TR)
3.0SMCJ58ADICT-ND - Cut Tape (CT)
3.0SMCJ58ADIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ58A-13
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Detailed Description
93.6V Clamp 32.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1500pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
32.1A