3.0SMCJ43A-13
DigiKey Part Number
31-3.0SMCJ43A-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ43A-13
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Detailed Description
69.4V Clamp 43.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
43.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V