3.0SMCJ110AQ-13
DigiKey Part Number
31-3.0SMCJ110AQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ110AQ-13
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 16.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V