1N5395G-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 7 766
Datasheet
Diode 400 V 1.5A Through Hole DO-15
1N5395G-T
DigiKey Part Number
1N5395G-TDITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5395G-T
Description
DIODE STANDARD 400V 1.5A DO15
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1N5395G-T Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1.5 A