1.5KE8V2CA-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 591
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Comchip Technology
Microchip Technology
Taiwan Semiconductor Corporation
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE8V2CA-T
DigiKey Part Number
1.5KE8V2CADITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8V2CA-T
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE8V2CA-T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V