1.5KE82A-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 1 707
Datasheet
Direct
In Stock: 2 247
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
Microchip Technology
In Stock: 53
Littelfuse Inc.
113V Clamp 13.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE82A-T
DigiKey Part Number
1.5KE82A-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE82A-T
Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE82A-T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70.1V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
77.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
113V