MEA-250A24C H-A
DigiKey Part Number
1145-1304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEA-250A24C H-A
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 250 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MEA-250A24C H-A Models
Category
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Manufacturer
Delta Electronics
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
5°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.87" L x 3.94" W x 1.69" H (200.0mm x 100.0mm x 43.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
50581; 60601-1; 60950-1
Current - Output (Max)
10.42A
Base Product Number
Power (Watts)
250 W