PT1000-2050HM
DigiKey Part Number
PT1000-2050HM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT1000-2050HM
Description
FIXED IND 1MH 5.9A 200 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Shielded Toroidal Inductor 5.9 A 200mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT1000-2050HM Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
2.050" Dia (52.07mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.850" (21.59mm)
Tolerance
±15%