15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H) | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2388-15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H)-ND |
Manufacturer | Degson |
Manufacturer Product Number | 15EDGVC-3.81-03P-14-00L(H) |
Description | TERM BLOCK HDR 3POS 3.81MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - IEC 7A |
Manufacturer Degson | Voltage - IEC 250 V |
Packaging Bulk | Current - UL 8 A |
Part Status Active | Voltage - UL 300 V |
Type Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) | Color Green |
Number of Positions 3 | Operating Temperature -40°C ~ 105°C |
Positions Per Level 3 | Contact Mating Finish Tin |
Number of Levels 1 | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Pitch 0.150" (3.81mm) | Contact Material Copper Alloy |
Header Orientation Vertical | Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Termination Style Solder | Contact Tail Length 0.134" (3.40mm) |
Mounting Type Through Hole | Insulation Height 0.362" (9.20mm) |