GPB527C202BA
DigiKey Part Number
CW231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPB527C202BA
Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Snap-In
Category
Voltage Rating - AC
125 V
Mfr
Voltage Rating - DC
28 V
Series
Actuator Type
Round, Button
Packaging
Bulk
Actuator Marking
No Marking
Part Status
Active
Color - Actuator/Cap
Amber
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Circuit
Panel Cutout Dimensions
Circular - 20.20mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)