CWR-220-34-0003 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CW Industries
In Stock: 298
Datasheet
34 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin-Lead
CWR-220-34-0003
DigiKey Part Number
CSC34T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-220-34-0003
Description
CONN RCPT 34POS IDC TIN-LEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
CW Industries
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
IDC
Packaging
Bulk
Wire Type
Ribbon Cable
Part Status
Obsolete
Features
Feed Through
Connector Type
Receptacle
Contact Finish
Tin-Lead
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
100.0µin (2.54µm)
Number of Positions
34
Color
Blue
Pitch
0.100" (2.54mm)