CWR-217-40-0203
DigiKey Part Number
CKR40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-217-40-0203
Description
CONN RCPT 40POS IDC TIN
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin
Category
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Features
Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
Contact Finish
Tin
Number of Positions
40
Pitch
0.100" (2.54mm)