CWR-210-34-0203
DigiKey Part Number
CSR34S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-210-34-0203
Description
CONN RCPT 34POS IDC TIN
Customer Reference
Detailed Description
34 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
CW Industries
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Cable Termination
IDC
Part Status
Obsolete
Wire Type
Ribbon Cable
Connector Type
Receptacle
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Type
Female Socket
Contact Finish
Tin
Number of Positions
34
Color
Blue
Pitch
0.100" (2.54mm)