CWR-210-20-0000
DigiKey Part Number
CSR20G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-210-20-0000
Description
CONN RCPT 20POS IDC GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Features
Feed Through, Strain Relief
Contact Finish
Gold
Contact Type
Female Socket
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
20
Pitch
0.100" (2.54mm)