CWR-130-24-0000
DigiKey Part Number
CDP24G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-24-0000
Description
CONN DIP HDR IDC 24POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR-130-24-0000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Row Spacing
0.600" (15.24mm)
Contact Finish
Gold
Number of Positions
24
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)