CWR-130-16-0203 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Assmann WSW Components
In Stock: 659
Datasheet
16 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Blue IDC 28-30 AWG, Stranded or Solid Through Hole
CWR-130-16-0203
CWR-130-16-0203
CWR-130-16-0203
DigiKey Part Number
CDP16S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR-130-16-0203
Description
CONN DIP HDR IDC 16POS VERT
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.300" (7.62mm)
Contact Finish
Tin
Number of Positions
16
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded
All
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)