CWN-462-20-0000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 601
Datasheet
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
3M
In Stock: 459
In Stock: 184
Image for CWN-462-20-0000 is not available
CWN-462-20-0000
DigiKey Part Number
CWN-462-20-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-462-20-0000
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Insulation Height
0.681" (17.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A