CWN-412-20-0000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
3M
Image for CWN-412-20-0000 is not available
CWN-412-20-0000
DigiKey Part Number
CWN-412-20-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-412-20-0000
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 20 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks, Long
Mfr
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.291" (7.40mm)
Part Status
Obsolete
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Nickel
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Thermoplastic
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Blue
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A