CWN-361-26-0000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 78
3M
In Stock: 37
Amphenol CS (FCI)
3M
In Stock: 456
In Stock: 29
In Stock: 143
Image for CWN-361-26-0000 is not available
CWN-361-26-0000
DigiKey Part Number
CWN-361-26-0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-361-26-0000
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.155" (3.94mm)
Series
Insulation Height
0.681" (17.30mm)
2
Features
Keying Slot
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A