CWN-350-26-0000
CWN-350-26-0000
CWN-350-26-0000
DigiKey Part Number
CHS26G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWN-350-26-0000
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.240" (6.10mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Insulation Height
0.681" (17.30mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A