CP6010SN010 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 6 490
Datasheet
Molex
Würth Elektronik
In Stock: 247
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.224" (5.70mm)
CP6010SN010
DigiKey Part Number
2987-CP6010SN010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP6010SN010
Description
CONN RCPT HSG 10POS 5.70MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.224" (5.70mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.224" (5.70mm)