CP3510S0010-NH
CP3510S0010-NH
CP3510S0010-NH
DigiKey Part Number
2987-CP3510S0010-NH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP3510S0010-NH
Description
CONN RCPT HSG 10POS 3.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.118" (3.00mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.118" (3.00mm)