Image for T37130170 is not available
T37130170
DigiKey Part Number
364-T37130170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T37130170
Description
CONN BARRIER STRP 17CIRC 0.375"
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector Screws
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Curtis Industries
Top Termination
Screws
Series
Bottom Termination
Quick Connect (0.110")
Packaging
Bulk
Barrier Type
3 Wall (Tri)
Part Status
Active
Terminal Screw Material
Steel
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Finish
Nickel
Number of Circuits
17
Mounting Type
Chassis, Panel; Through Hole
Number of Wire Entries
17
Operating Temperature
105°C
Pitch
0.375" (9.53mm)
Material - Insulation
Polypropylene (PP)
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
20A
Base Product Number
Voltage Rating
300V