F1350BB10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Corcom Filters
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TE Connectivity Corcom Filters
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity Schaffner
Image for F1350BB10 is not available
F1350BB10
DigiKey Part Number
F1350BB10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1350BB10
Description
LINE FILTER 250VAC 10A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Single Phase EMC/EMI Line Filter 10 A 250V 50/60Hz Two Stage Wire Leads
Category
Current
10 A
Manufacturer
Curtis Industries
Frequency - Operating
50/60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Filter Type
Single Phase
Termination Style
Wire Leads
Configuration
Two Stage
Base Product Number
Voltage - Rated AC
250V