PYB10-Q24-S3-T
DigiKey Part Number
179-PYB10-Q24-S3-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB10-Q24-S3-T
Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.4A 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYB10-Q24-S3-T Models
Category
Voltage - Output 1
3.3V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
2.4A
Series
Power (Watts)
10W
Packaging
Tray
Efficiency
79%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V