PSK-20D-12-DIN is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 75
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 181
Datasheet
In Stock: 66
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 1.67A
PSK-20D-12-DIN
DigiKey Part Number
179-PSK-20D-12-DIN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20D-12-DIN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Current - Output (Max)
1.67A
Series
Power (Watts)
20W
Packaging
Tray
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Not For New Designs
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Input Type
AC or DC
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 1.47" H (76.0mm x 31.5mm x 37.4mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
Approval Agency
CE, cURus
DC Voltage - Input (Max)
430V