PEME1-S5-S12-S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 171
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 4.5V - 5.5V Input
PEME1-S5-S12-S
DigiKey Part Number
179-PEME1-S5-S12-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEME1-S5-S12-S
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEME1-S5-S12-S Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
83%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 62368-1
Current - Output (Max)
84mA
Base Product Number
Power (Watts)
1 W