766163103GPTR7
DigiKey Part Number
60-766163103GPTR7TR-ND - Tape & Reel (TR)
60-766163103GPTR7CT-ND - Cut Tape (CT)
60-766163103GPTR7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
766163103GPTR7
Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC
Detailed Description
10k Ohm ±2% 160mW Power Per Element Isolated 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Power Per Element
160mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Circuit Type
Isolated
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
10k
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)