766161472GPTR13
DigiKey Part Number
766161472GPTR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
766161472GPTR13
Description
RES ARRAY 15 RES 4.7K OHM 16SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7k Ohm ±2% 80mW Power Per Element Bussed 15 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
16
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
4.7k
Size / Dimension
0.390" L x 0.154" W (9.90mm x 3.90mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)