766141103GP
DigiKey Part Number
766-141-R10KP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
766141103GP
Description
RES ARRAY 13 RES 10K OHM 14SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm ±2% 80mW Power Per Element Bussed 13 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Number of Pins
14
Manufacturer
CTS Resistor Products
Power Per Element
80mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Bussed
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Resistance (Ohms)
10k
Size / Dimension
0.341" L x 0.154" W (8.65mm x 3.90mm)
Tolerance
±2%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)