73E6R075F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
75 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Current Sense Thick Film
73E6R075F
DigiKey Part Number
73E6R075F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
73E6R075F
Description
RES 0.075 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
73E6R075F Models
Category
Features
Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.71mm)