XPEAMB-L1-0000-00501 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 2 664
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 220
LED Lighting Color XLamp® XP-E Amber 590nm (585nm ~ 595nm) 1414 (3535 Metric)
XPEAMB-L1-0000-00501
DigiKey Part Number
90-XPEAMB-L1-0000-00501TR-ND - Tape & Reel (TR)
90-XPEAMB-L1-0000-00501CT-ND - Cut Tape (CT)
90-XPEAMB-L1-0000-00501DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XPEAMB-L1-0000-00501
Description
LED XLAMP XPE AMB 590NM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
XPEAMB-L1-0000-00501 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Luminous Flux @ Current/Temperature
59lm (57lm ~ 62lm)
Mfr
Temperature - Test
25°C
Series
Viewing Angle
130°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
1414 (3535 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Wavelength
590nm (585nm ~ 595nm)
Size / Dimension
0.136" L x 0.136" W (3.45mm x 3.45mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Lumens/Watt @ Current - Test
80 lm/W
Base Product Number
Current - Max
500mA