Image for XD16AWT-H0-0000-000000KE4 is not available
XD16AWT-H0-0000-000000KE4
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-H0-0000-000000KE4TR-ND - Tape & Reel (TR)
90-XD16AWT-H0-0000-000000KE4CT-ND - Cut Tape (CT)
90-XD16AWT-H0-0000-000000KE4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-H0-0000-000000KE4
Description
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 0606
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Neutral 4500K 2.73V 350mA 135° 0606 (1616 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
167 lm/W
Mfr
Current - Max
2A
Series
Viewing Angle
135°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Color
Supplier Device Package
0606
CCT (K)
4500K
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
160lm (156lm ~ 164lm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.88mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V