CXA2011-0000-000P00H040F
DigiKey Part Number
CXA2011-0000-000P00H040F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CXA2011-0000-000P00H040F
Description
LED COB XLAMP NEUT WHT SQU 4000K
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2011 White, Neutral Square
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Cree LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
40V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
90 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
1A
Part Status
Obsolete
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
120°
Color
White, Neutral
Size / Dimension
22.00mm L x 22.00mm W
CCT (K)
4000K 4-Step MacAdam Ellipse
Height
2.28mm
Configuration
Square
Lens Type
Flat
Luminous Flux @ Current/Temperature
970lm (900lm ~ 1040lm)
Base Product Number
Current - Test
270mA