CTW0607-R160-000N0U0AAJG
DigiKey Part Number
90-CTW0607-R160-000N0U0AAJG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CTW0607-R160-000N0U0AAJG
Description
XLAMP CTW LIGHT EMITTING DIODE W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Cree LED
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
36.4V Warm White, 36.4V Cool White
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
109 lm/W Warm White, 123 lm/W Cool White
Packaging
Tray
Current - Max
350mA Warm White, 350mA Cool White
Part Status
Active
CRI (Color Rendering Index)
90
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
114°
Color
White, Warm / White, Cool
Size / Dimension
13.50mm L x 13.50mm W
CCT (K)
2700K 3-Step MacAdam Ellipse, 6500K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.60mm
Configuration
Square
Light Emitting Surface (LES)
5.80mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
716lm (Typ) Warm White, 807lm (Typ) Cool White
Lens Type
Flat
Current - Test
180mA Warm White, 180mA Cool White