CR5410S-20
DigiKey Part Number
582-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5410S-20
Description
CURRENT SENSOR HE/CL 20A
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Output
Ratiometric, Voltage
Mfr
Frequency
DC ~ 4kHz
Series
Accuracy
±1%
Voltage - Supply
24V
Current - Supply (Max)
35mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C