CR5220-50
DigiKey Part Number
CR5220-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5220-50
Description
CURRENT SENSOR MAGNETIC/CL 50A
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Magnetic Modulator, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
DC
Mfr
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
21.6V ~ 26.4V
Packaging
Bulk
Response Time
20ms
Current - Supply (Max)
100mA
For Measuring
DC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C