CR4410-50
DigiKey Part Number
582-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4410-50
Description
CURRENT SENSOR XFMR 50A
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
Category
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Current - Supply (Max)
40mA
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V