CR4410-40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CR Magnetics Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 40A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
CR4410-40
DigiKey Part Number
CR4410-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4410-40
Description
CURRENT SENSOR XFMR 40A
Detailed Description
Category
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Current - Supply (Max)
40mA
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V