CR4410-25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CR Magnetics Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 25A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
CR4410-25
DigiKey Part Number
CR4410-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4410-25
Description
CURRENT SENSOR XFMR 25A
Detailed Description
Category
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Active
Current - Supply (Max)
40mA
For Measuring
AC
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V