CR4410-150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CR Magnetics Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Current Sensor 150A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Module
CR4410-150
DigiKey Part Number
CR4410-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR4410-150
Description
CURRENT SENSOR XFMR 150A
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Mfr
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
24V
Packaging
Bulk
Response Time
250ms
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
40mA
For Measuring
AC
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
Module
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V