CT10-2030-G2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 602
Datasheet
Molded Body Reed Switch SPST-NO 20 ~ 30AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 140 V Surface Mount
CT10-2030-G2
DigiKey Part Number
CT10-2030-G2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CT10-2030-G2
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 140V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CT10-2030-G2 Models
Category
Voltage - Switching DC
200 V
Manufacturer
Coto Technology
Power - Rated
10W
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination Style
Gull Wing
Part Status
Active
Length - Overall
0.770" (19.56mm)
Type
Molded Body Reed
Size - Body
0.458" L x 0.095" W x 0.115" H (11.63mm x 2.41mm x 2.92mm)
Circuit
SPST-NO
Height Above Board
0.115" (2.92mm)
Operate Range
20 ~ 30AT
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Current - Carry
500mA (DC)
Voltage - Switching AC
140 V