TUXS150F50
DigiKey Part Number
1776-2848-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUXS150F50
Description
AC/DC CONVERTER 50V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 50V 3A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TUXS150F50 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Features
Baseplate, PFC, Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
8-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.12" H (76.2mm x 50.8mm x 28.4mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
50V
Line Regulation
100mV
Current - Output (Max)
3A
Load Regulation
100mV
Power (Watts)
150 W