TUNS700F28
DigiKey Part Number
1776-1798-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUNS700F28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 700W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 25A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TUNS700F28 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
7-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.62" L x 2.42" W x 0.50" H (117.3mm x 61.5mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
56mV
Current - Output (Max)
25A
Load Regulation
56mV
Power (Watts)
700 W