TUNS100F24
DigiKey Part Number
1776-1811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TUNS100F24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 4.2A 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TUNS100F24 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
7-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
4.2A
Load Regulation
48mV
Power (Watts)
100 W