TEPS65F12
DigiKey Part Number
1776-TEPS65F12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEPS65F12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 65W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 5.45A 85 ~ 264 VAC Input
Category
Features
Adjustable Output, Universal Input
Manufacturer
Cosel USA, Inc.
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
4-DIP Module
Type
Open Frame
Size / Dimension
2.30" L x 1.00" W x 1.08" H (58.5mm x 25.4mm x 27.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
48mV
Current - Output (Max)
5.45A
Load Regulation
100mV
Power (Watts)
65 W