PMA60F-3R3
DigiKey Part Number
1776-3462-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMA60F-3R3
Description
AC/DC CONVERTER 3.3V
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 3.3V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
78%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.31" L x 1.26" W x 3.23" H (134.9mm x 32.0mm x 82.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
3.3V
Base Product Number
Current - Output 1
12 A