MGS10053R3
DigiKey Part Number
1776-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGS10053R3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 2.6A 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MGS10053R3 Models
Category
Current - Output (Max)
2.6A
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)